Ženy a boj o vyššiu plat. Vyjde to?

- Komerční sdělení -brilantní

Väčšinou má vaša snaha o zvýšenie platu podobu vnútorného boja – kedy už sa konečne ozvať a zájsť tú vec prebrať so šéfom? Viete iste, že na zvýšenie máte právo, ale máte strach z jeho reakcie? Verte, že tiché čakanie nemá zmysel – sám od seba vám nadriadený nepridá, musíte sa jednoducho ozvať sama.

Začať musíte vy
Prvotný impulz by mal vychádzať od vás. Je tak trochu naivné domnievať sa, že vám zamestnávateľ pridá sám. Pokiaľ sa neozviete, myslí si, že ste s výškou svojho platu spokojná, svoje úlohy riadne plníte a o to mu predsa ide. Budete teda musieť túto otázku nastoliť vy sama. To zďaleka najťažšie ale bude vybrať si ten správny okamih a spôsob. Mali by ste vedieť, kedy je vhodné svojho nadriadeného požiadať o zvýšenie platu, aby vaša misia bola úspešná.

Nežeňte sa dopredu s klapkami na očiach
Nič nemá zmysel uponáhľať. Najskôr získajte informácie, ktoré vám pomôžu sa zorientovať. Tak napríklad – mali by ste u inej firmy s rovnakým zameraním plat vyšší? Nemusíte hneď predstierať u cudzej firmy záujem o podobnú pozíciu, stačí keď sa pozriete napríklad do tabuliek na internete. Tu stačí zadať vašu profesiu a objavia sa platy v danej oblasti. Opatrne ale s nejakým monitorovaním výšky platu u kolegov. Konkrétna mzda zamestnanca patrí medzi najcitlivejšie údaje. O peniazoch sa s kolegami v žiadnom prípade nebavte. Informácie z druhej ruky, ktoré sa k vám „nejako“ dostanú, zase berte s rezervou.

Počítajte s otázkou: „Prečo si myslíte, že vám má pridať?“
Pripravte si argumenty, prečo by vám mal šéf pridať. K príprave na rokovania o zvýšení platu tak patrí vlastné zrekapitulovanie svojich pracovných výsledkov a úspechov. Ako ste v poslednom období pracovali? Čo vám dobre ide? V čom ste pomohli zlepšiť úroveň odvádzanej práce na vašom pracovisku? Neuchyľujte sa k argumentom čisto osobného charakteru ako sú zdravotné či finančné problémy. Sotva môžete zvýšenie platu obhajovať tým, že je váš manžel dlhodobo chorý, deti na štúdiách a vy splácate hypotéku. Buďte profesionálny.

Kedy?
Najdôležitejšou vecou je správne načasovanie takejto žiadosti. Rozhodne nie je vhodné riešiť zvýšenie svojho platu, keď sa práve vašej spoločnosti nedarí, v zamestnaní sa riešia nejaké závažné problémy alebo sa vám práve niečo nepodarilo. Vyčkajte naopak na chvíľu, keď vašu prácu nadriadený ocenia. Nemusíte hneď nedočkavo začať o svojom plate, ale rozhodne sa o to pokúste v danom období.

Zabudnite na slonicu v porceláne
Už ste si dohodli osobnú schôdzku so zamestnávateľom, potrebujete s ním vyriešiť nejakú pracovnú záležitosť a pri tej príležitosti máte v úmysle to vybaliť. Tak teraz už postupujte veľmi opatrne, rozhodne sa nehrňte do kancelárie rovno s tým, že si idete pre vyšší plat. Začnite práve onou pracovnou záležitosťou, od ktorej sa plynule dostanete na hodnotenie vašej práce. Vhodnou otázkou, ktorá vám pomôže rozhovor naštartovať môže byť napríklad, ako je s vašou prácou nadriadený spokojný, či má nejaké pripomienky. Všetko je v poriadku, šéf pokyvuje, tak na tom začnite stavať.

Keď to niekde viazne
Váš zamestnávateľ sa stále nemá na to, aby zhodnotil vašu prácu? Začnite sama. Absolvovali ste zvýšenie kvalifikácie, jazykovú skúšku alebo sú vaše výsledky veľmi dobré, preto máte určitú predstavu o svojom hodnotení. Nezabudnite spomenúť, čo ste teraz schopní ponúknuť a ako vidíte svoj vývoj do budúcnosti. Stále je predsa čo zlepšovať. Váš nadriadený by mal mať z rozhovoru pocit, že sa budete snažiť ešte o niečo viac, keď vás bude motivovať vyšším platom.

Keď to nejde, netlačte na pílu
Rozhovor medzi vami a nadriadeným sa neuberá vytúženým smerom? Potom je najväčšou chybou trvať stále na svojom a tlak stupňovať. Dajte veciam čas, ktorý potrebujú. Aj váš zamestnávateľ si to potrebuje nechať prejsť hlavou, veď zvýšenie platu rozhodne nie je jeho povinnosť. V žiadnom prípade sa nevyhrážajte výpoveďou. Môže sa vám stať, že vám šéf skutočne poradí, aby ste ju radšej podali.

Vyznelo to naprázdno
Nadriadený s vami je síce spokojný, ale zo stretnutia nevyplynulo, že by došlo k nejakému zvyšovaniu. Nebuďte hneď sklamaní, pracujte naďalej rovnako ako predtým. Po nejakej dobe môžete žiadosť opakovať. Pokiaľ to ale nevyzerá na zmenu, môžete sa poobzerať aj po inom zamestnávateľovi. Keď nájdete spoločnosť, ktorá by vás ohodnotila lepšie a je to pre vás určujúce kritérium, prečo nezmeniť svoje pracovisko?

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora