Kupujeme posteľ: Ktorá je pre nás najvhodnejšia?

- Komerční sdělení -brilantní

Každý z nás v posteli strávi takmer tretinu svojho života. Okrem spania si v nej navyše odbývame aj sem tam nejakú tú chorobu alebo len tak leňošíme. Napriek tomu práve na tomto kuse nábytku často šetríme. Radšej si do obývačky zaobstaráme obrí televízor, než by sme investovali do svojho zdravia.

To by sme ale mali. Pilier nášho tela – chrbtica, si totiž musíme doslova rozmaznávať a nevystavovať ju zbytočnej záťaži. A nielen ju! Tiež kĺby, väzy a platničky očakávajú od spánku možnosť kvalitnej regenerácie. Pokiaľ im ju nedoprajeme, spláčime nad zárobkom.

Veľa povyku pre nič?
Myslíte si, že preháňame? Ani nápad! Podľa štatistík takmer 70 % populácie trpí problémami s chrbticou. Iste, sčasti je vinníkom sedavý spôsob nášho života, výraznou mierou sa ale na tomto fakte podieľajú práve nevhodné postele. Počas spánku sa totiž obnovuje až 90% všetkých duševných aj fyzických síl. Pokiaľ teda telu neumožníme poriadne odpočívať, nemôžeme od neho očakávať zázraky.

Mäkká alebo tvrdá posteľ? Správne nie je ani jedno!
Postele často vyberáme skôr podľa celkového vzhľadu a ceny ako podľa ich skutočných vlastností. Pritom práve plocha, na ktorej ležíme, je tým, čo by sme mali starostlivo skúmať. Myslíte si, že je ideálny tvrdý alebo mäkký podklad?

Mäkká posteľ
Vyťahaný drôtenka a mäkučký matrac síce z postele vytvoria pohodlnú kolísku, zdravému spánku ale v žiadnom prípade neprospievajú. Chrbtica sa prevesí a platničky dostanú nežiaduce klinovitý tvar. Bežne môže dochádzať aj k blokáde panvovej oblasti, čo sa bolestivo prejaví aj na vnútorných orgánoch, žalúdku a bruchu. Takže, tadiaľto cesta nevedie.

Tvrdá posteľ
Ani dosky a dosky slúžiace ako rošt nie sú tým pravým orechovým. Príliš tvrdá posteľ tiež preťažuje chrbticu a vedie k zníženému prekrvovaniu na otlačovaných miestach. Nemôže dôjsť k uvoľneniu platničiek a ich vyživovaniu. Elasticita kĺbov a väzov nemá šancu sa účelne obnovovať. A výsledok? Po prebudení máte pocit, ako by ste celý deň hádzali lopatou uhlia. Takže ani toto nie je správne.

Čo teda zvoliť?
Správnou variantou je rošt a matrac, ktoré dovolia osi chrbtice pri polohe na boku zostať v rovine, pri ležaní na chrbte potom vo svojom fyziologicky zakrivenom tvare. Možno si teraz hovoríte: „To ale predsa pri kúpe matraca a roštu v obchode nemôžem spoznať!“
Do istej miery máte pravdu. Jedinou správnou cestou je dôkladné vyskúšanie matraca aj roštu priamo v predajni. Dobrý predajca vám to vždy musí umožniť. Na nič tak nehľaďte a predtým, než peňaženku odľahčíte o poctivo nazbierané tisícky, sa poriadne na vyhliadnutej posteli uvelebte. Nebudete ľutovať.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora