Kliešte udrela! Najvyššie riziko je v stredných Čechách

- Komerční sdělení -brilantní

Aktivita kliešťov v Česku vrcholí. Aktuálne je najvyššia v stredných Čechách av najbližších dňoch zasiahne takmer celé územie. Riziko nákazy kliešťovou encefalitídou či lymskou boreliózou od kliešťa je tak mimoriadne vysoké.

Aktuálnu predpoveď o aktivite kliešťov v jednotlivých krajoch pravidelne vydáva Český hydrometeorologický ústav [ČHÚ] v spolupráci so Štátnym zdravotným ústavom [SZÚ].

„Aktivita kliešťa vyjadruje podiel kliešťov v danej lokalite, ktoré sú pripravené na napadnutie hostiteľa. S rastúcou aktivitou kliešťa rastie stupeň rizika napadnutia,“ približuje ČHÚ.

A keďže kliešťom svedčí teplé a zároveň vlhké počasie, riziko prisatia kliešťa podľa úradov rastie po celom Česku. Podľa indexu aktivity kliešťa ČHÚ panuje aktuálne najvyšší stupeň rizika [piaty stupeň] v Prahe a celom Stredočeskom kraji. Ďalej na Plzeňsku a Ústecku, teda v severnej časti Čiech.

Piaty stupeň podľa spomínanej mapy ČHÚ [pozri vyššie] ovládol juhočeské okresy Písek a Tábor. Na Morave potom čiastočne južné okolie Brna. Minimálne stredné riziko prisatia kliešťom aktuálne je na celom slovenskom území. Predpoveď pre budúce dni ukazuje, že aktivita kliešťov na celom území zosilnie. Do piateho stupňa prejdú stredné, západné a severné Čechy. Ďalej Moravskosliezsky kraj a sčasti aj južná Morava.

Najnižšiu aktivitu v celej krajine, hoci stále v treťom stupni [stredná aktivita], predpovedajú hydrometeorológovia pre okres Český Krumlov a časť Českobudejovicka. V treťom stupni bude aj okres Jihlava a jeho najbližšie okolie. Zvyšok územia Česka potom bude vo štvrtom, teda vysokom stupni rizika. V tomto už veľmi rizikovom stupni čo do aktivity kliešťov odborníci odporúčajú ochranu repelentom. Ďalej sa vyvarovať návštevám predovšetkým listnatých lesov, nechodiť do krovín a zdržiavať sa skôr na okrajoch lesa a vodných tokov.

Kliešte v Čechách priťahujú listnaté a vlhké lesy
Ako už bolo povedané, aktivitu kliešťov ČHÚ zobrazuje v piatich stupňoch. Pričom prvý stupeň značí malé riziko, kedy majú ľudia do listnatých lesov vyrážať vo svetlom a hladkom oblečení a po návrate sa preventívne prezrieť. Naopak piaty stupeň aktivity znamená mimoriadne vysoké riziko napadnutia kliešťom. V krajoch s takouto aktivitou kliešťov potom odborníci odporúčajú do listnatých i zmiešaných lesov vôbec nevstupovať. Prípadne sa v nich pohybovať iba po spevnených cestách a vhodné oblečenie doplniť vždy ochranou repelentom. Súčasťou prevencie je ranná a večerná prehliadka tela.

Aktivitu kliešťov podľa ČHÚ všeobecne zvyšuje krátka a čo do teplôt mierna zima. Naopak, najhoršie sa im darí v suchých letných mesiacoch.

„Najväčší výskyt kliešťov je pozorovaný v období od marca do júna, s hlavným vrcholom v máji, druhý vrchol prichádza na jeseň a trvá do príchodu prvých mrazov,“ približuje cyklus výskytu kliešťov ČHÚ.

Najčastejšie av najväčšom počte sa kliešte vyskytujú v listnatých a zmiešaných lesoch aj v krovinách s vyššou vlhkosťou. Kliešťu sa podľa ČHÚ darí aj na okrajoch vodných tokov a plôch, v parkoch, záhradách a na neudržovaných pastvinách.

„Výrazne menej ich nájdeme v ihličnatých lesoch, predovšetkým ak sú bez podrastu, av kamenistom prostredí s minimom porastu,“ upozorňujú hydrometeorológovia s tým, že kliešte nemajú rady ani oslnené a veľmi suché a holé miesta.

Kliešť dokáže hladovať aj dlhšie ako jeden rok
Životný cyklus kliešťa prebieha v štyroch štádiách: vajíčko, larva, nymfa a dospelé kliešť. Kliešte sa môžu prisať a prenášať ochorenie počas posledných troch štádií. Larvy, pozorovateľné voľným okom, vyzerajú ako zrnká prachu, nymfy sú o niečo väčšie, dajú sa prirovnať k veľkosti makového zrnka. Kliešte sa líšia aj svojou farbou. A to od červenej po tmavo hnedú až čiernu.

Počas prisatia sa dospelá samička môže zväčšiť až na veľkosť hrachového zrna. Proces sania trvá jeden až dva týždne. Kliešť pritom dokáže hladovať aj dlhšie ako jeden rok. Kliešte vyskytujúce sa v Českej republike musia obvykle vystriedať troch hostiteľov, než sa premenia na dospelého jedinca. Dĺžka vývojového cyklu kliešťa závisí od konkrétnych podmienok, pohybuje sa v rozmedzí jedného až štyroch rokov.

Podstatné je spomenúť, že kliešte sa už nenachádzajú výhradne v nižších nadmorských polohách. Mierna klíma posledných rokov spôsobila, že sa kliešte presúvajú aj do vyšších nadmorských polôh, to až okolo 1 100 m.n.m. Dôležitá je tak ochrana aj v týchto oblastiach.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora