V Česku je proti covidu aktuálne zaočkovaných asi 65% populácie. Dopyt po očkovaní strmo klesá, hoci riziko covidovej vlny na jeseň zostáva. Ministerstvo zdravotníctva sa preto snaží vzbudiť záujem o očkovanie medzi ľuďmi.
Otázka pritom zostáva, ako efektívne sú dodané vakcíny proti covidu s ohľadom na nový variant vírusu. Minister zdravotníctva Vlastimil Válek [TOP 09] pri nedávnom rozhovore pre ZdraveSpravy.cz uviedol, že táto otázka je bez diskusie.
„V Českej republike máme mRNA vakcíny a proteínové vakcíny. To, že tie vakcíny boli vyvíjané na iné mutácie toho vírusu, je pravda, ale mutácia je iba zmena na časti tej RNA skrutkovnice. To znamená, že tie vakcíny stále vytvárajú dostatočné množstvo protilátok, stále perfektne chránia proti úmrtiu, výborne chránia vážnemu priebehu a riziku hospitalizácie na JIS a prístroji ECMO. Ale samozrejme, že len určitý čas,“ povedal.
Dodal, že pokiaľ sa tento rok na jeseň objaví nová mutácia koronaviru, bude to tragédia, ale ani to sa podľa jeho slov nedá vylúčiť.
„Na jeseň nás určite čaká vlna. To, že by neprišla je vylúčené. To, čo je neznáme, je, aká mutácia vírusu to bude. Dominantný názor odborníkov je, že to bude nejaký variant omikrónu. Rekombinácia toho vírusu, alebo nejaký variant. A s omikrónom vieme pracovať, tragédia by bola, keby to bola nejaká nová mutácia, to sa nedá nikdy vylúčiť,“ uviedol.
Zároveň verejnosť ubezpečuje, že sa ministerstvo zdravotníctva na príchod podľa neho celkom istej ďalšej vlny covidu starostlivo pripravuje. A presvedčiť na očkovanie chce predovšetkým rizikové skupiny obyvateľov.
„To sú seniori 65+, zvlášť, keď majú nejakú komorbiditu či nadváhu, čo je v Českej populácii drvivá väčšina seniorov. Týmto musíme ponúknuť na jeseň očkovanie, ktoré bude bezplatné a kvalitné vakcínou. Očkovaciu kampaň samozrejme spustíme. Dúfam, že bude úspešná,“ upresnil pre ZdraveSpravy.cz minister Válek.
Očkovanie [nielen] na jeseň podporuje aj ÚZIS SR
O tom, že očkovanie proti covidu, dáva stále význam, sú presvedčení aj zástupcovia Ústavu pre zdravotnícke informácie a štatistiky SR [ÚZIS]. S odvolaním sa na dáta z tohtoročného februára podľa nich platí, že druhá dávka vakcíny chráni pred hospitalizáciou pacienta z 83 percent. Proti samotnej nákaze potom o 50 percent.
„Ochrana očkovania proti čovidu slabne zhruba po troch až štyroch mesiacoch. Na druhú stranu ochrana proti ťažkému priebehu choroby je trvalejšia. U ohrozených skupín sa aj v prvých mesiacoch tohto roku držala nad 80 percent,“ uviedol včera [12.5.] na tlačovej konferencii ministerstva zdravotníctva na očkovanie riaditeľ ÚZIS Ladislav Dušek.
Podľa neho vlani v novembri, kedy sa šíril variant delta, očkovanie dvoma dávkami znížilo riziko nákazy u osôb nad 65 rokov o cca 59 percent. Riziko hospitalizácie potom znížilo o viac ako 76 percent a liečbu na JIS o takmer 85 percent.
„Tento rok vo februári, kedy sa už šíril nákazlivejší variant omikrón, bolo riziko nákazy nižšie o 50 percent, hospitalizácia takmer 87 percent a JIS 89 percent,“ spresnil.
Ešte jednoznačnejšie sa na konferencii vyjadril k potrebe očkovania u rizikových osôb minister Válek. Podľa neho očkovanie v ich prípade síce stopercentne nezabráni tomu, aby sa ľudia nenakazili. A podľa jeho slov nezabráni ani ich prípadnej hospitalizácii, ale aj tak desaťkrát zníži riziko, že zomrú. Zároveň odporučil štvrtú dávku vakcíny po ľudí starších ako 55 rokov s chronickými ochoreniami. Vyjadril presvedčenie, že pravidelné očkovanie proti čovidu vždy na jeseň sa stane bežnou praxou.
Očkovanie pomáha pacientom po transplantácii
Za očkovaním proti čovidu stoja aj lekári Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny [IKEM]. Tí spolu s pracovníkmi ÚZIS novo predstavili štúdiu o účinkoch očkovania proti covidu-19 u pacientov po transplantácii obličiek. Ich štúdiu vytlačil prestížny časopis Annals of Internal Medicine.
„Účinnosť očkovania proti covid-19 preukázalo mnoho vedeckých prác, napriek tomu poznatky z klinickej praxe u transplantovaných pacientov doposiaľ chýbali. Výsledky našej štúdie považujem za zásadné, pretože pacientom po transplantácii hrozí vysoké riziko ťažkého priebehu covid-19,“ uviedol vedúci výskumného tímu a prednosta transplantačného centra v IKEM profesor Ondřej Viklický
Do štúdie lekári zaradili 2 101 pacientov po transplantácii obličiek, ktorí do tej doby neprekonali ochorenie covid-19. Sledovanie pacientov pokrylo obdobie od februára do mája 2021, teda etapu vrcholného šírenia alfa variantu vírusu. Analýza primárnych dát preukázala až 65% ochranný efekt očkovania proti nákaze u transplantovaných osôb.