Ako pri praní bielizne ušetriť tisíce korún ročne

- Komerční sdělení -brilantní

Ak máte rodinu, bielizeň periete denne. Práve preto, že ide o každodennú rutinnú činnosť, je vhodné sa zamerať na to, ako pri nej ušetriť. Napriek tomu, že máte postup, ako prať zautomatizovaný a možno využívate aj sušičku, možno vám pomôžu tipy, ako na pranie bielizne ušetriť.

Zamerajte sa na energetický štítok
Ak práčku ešte len kupujete, máte to jednoduchšie. Môžete si ju vybrať okrem iného aj podľa energetického štítku. Hoci obstarávacia cena býva drahšia, pri bežnej prevádzke výrazne ušetríte za vodu aj elektrinu. Na energetickom štítku nájdete aj hlučnosť, ktorú by ste tiež nemali podceňovať.

Práčku neprepĺňajte ani nepúšťajte poloprázdnu
Je dôležité rešpektovať množstvo bielizne, ktoré pojme práve vaša práčka. Práčky sú obvykle nastavené na určité množstvo bielizne, napríklad na 4 kg bielizne. Je vhodné to dodržiavať a neprekračovať. Naopak pokiaľ dávate pravidelne prať pár kúskov oblečenia, nie je to práve ekonomické. Pokiaľ nutne potrebujete vyprať menšie množstvo bielizne, nastavte si úsporný program a prípadne nižšiu teplotu, ak bielizeň nie je silne znečistená.

Využívajte nízku tarifu
Tento tip sa netýka každej domácnosti. Ale v prípade, že máte v domácnosti vysokú a nízku tarifu, pri praní vám pomôže ušetriť. Pranie v dobe nízkej tarify sa oplatí, stačí vedieť, kedy sa spúšťa. Pokiaľ je to v nočných hodinách, využite odložený štart.

Voľte ekonomickejší program
Keď môžete, dajte prednosť kratšiemu a ekonomickejšiemu programu. Uprednostnite ekologický program, kedy sa spotrebováva menej energie aj vody. Pri bežne znečistenej bielizni to stačí.

Prejdite na ekologické pranie
Prací prášok a tablety sú veľmi drahé. Môžete vyskúšať napríklad mydlové orechy. Bielizeň po nich nebude voňať tak, ako po vypraní klasickým práškom, ale ide o výrazne lacnejší variant. Pokiaľ to pre vás nie je to správne riešenie a chcete zostať pri klasickom pracom prášku, strážte si správne dávkovanie. Nedávajte prášku viac, než píšu na krabici, bielizeň sa nevyperie o to lepšie. Pokiaľ budete tieto pravidlá dodržiavať a nebudete prať na veľmi vysoké teploty, spotreba za pranie bielizne sa výrazne zníži.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora