Krvavý fľak na matrac dokáže potrápiť

- Komerční sdělení -brilantní

Škvrny od krvi patria k tým nečistotám, ktoré sa horšie odstraňujú. Napriek tomu sa s nimi dá popasovať pomocou niekoľkých surovín, ktoré stoja len pár korún a obvykle ich nájdete v každej domácnosti.

Studená voda je základ
Krv na oblečení je nepríjemná záležitosť, ale obvykle ju zvládneme vyprať. Dôležité je použiť na tento účel studenú vodu. Daný kúsok je potrebné čo najskôr namočiť, ideálne na niekoľko hodín. Potom ho môžete vyprať aj v práčke na nižší teplotný stupeň.

Ale čo s matracom, ktorý sa nezmestí ani do umývadla, ani do práčky? Tam už je vyčistenie krvavé škvrny zložitejšie. Nie je však potrebné zúfať. Hlavné je vrhnúť sa do odstraňovania včas, ideálne hneď. Zaschnuté škvrny sa totiž čistia výrazne horšie. Potom už stačí iba použiť tie správne prostriedky.

Zasiahnite rýchlo
Škvrny najprv opatrne vysajte pomocou handričky namočenej v studenej vode, prípadne za pomoci papierových utierok. Dávajte pozor, aby ste škvrnu nerozotreli – len by sa tým zväčšila. Pri menších škvrnách by takto rýchly zásah mohol stačiť. Suchou handričkou potom vysajte vlhkosť a nechajte matrac poriadne preschnúť, najlepšie vonku na slniečku.

Sóda a peroxid ako stávka na istotu
Ak vyššie popísaný postup nepomohol, treba povolať silnejších pomocníkov. Skúste si vyrobiť pastu z pol hrnčeka jedlej sódy a pol hrnčeka peroxidu vodíka. Pomocou kefky túto zmes naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Potom pastu odstráňte handričkou namočenou opäť v studenej vode. Uvidíte, že bude škvrna preč. Matrac nechajte samozrejme dobre preschnúť.

Čo na staršie škvrny
Pokiaľ bojujete so škvrnami zaschnutými, budete mať prácu o niečo ťažšiu. Skúste na ne použiť odstraňovač škvŕn na báze enzýmov. Naneste ho na vlhkú utierku a opatrne rozotrite od okrajov škvrny po stred. Prípadne ho môžete na škvrnu nastriekať pomocou fľaše s rozprašovačom. Potom ho nechajte pôsobiť minimálne štvrť hodiny. Handričkou namočenou do studenej vody následne škvrnu jednoducho zotrite.

Ďalším variantom je zmes vymiešaná z pol hrnčeka bielidla a pol hrnčeka vody. Naneste ju na škvrnu napríklad pomocou kefky a nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny, pokojne ale aj dlhšie. Potom opäť zotrite vlhkou čistou handričkou. Matrac je nutné nechať dôkladne uschnúť a potom už ho môžete opäť používať.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora