Zdravotným poisťovniam dochádza peniaze

- Komerční sdělení -brilantní

Zdravotné poisťovne za január vybrali o 800 miliónov menej ako vlani. Hrozí, že peniaze dôjdu úplne. Potom by poisťovne siahli k tomu najhoršiemu – zvýšeniu sadzieb poistného. Uvádza to Ľudové noviny (LN).

Menej peňazí pre poisťovne údajne súvisí s ekonomickou krízou, ktorá znižuje výber zdravotného poistenia. Poisťovne sú tak nútené časť zdravotnej starostlivosti hradiť zo svojich rezerv. Vyplýva to z údajov Zväzu zdravotných poisťovní SR, ktoré ale hrozia tým, že im finančné rezervy skôr alebo neskôr dôjdu.

„Výsledky za tohtoročný január ukázali, že došlo k ďalšiemu výraznému zníženiu výberu poistného. Získané finančné prostriedky sú pritom najnižšie v rovnakom období za posledné štyri roky,“ upozornil LN Ladislav Friedrich, prezident Zväzu zdravotných poisťovní.

Pokles takmer o päť percent
Tento rok v januári vybrali zdravotné poisťovne o 800 miliónov korún menej ako v rovnakom mesiaci o rok skôr. „To znamená prepad o ďalších 4,75 percenta, čo je varujúci údaj,“ spomenul Friedrich. Už vlaňajší január priniesol abnormálne vysoký pokles výberu poistného oproti rovnakému mesiacu v roku 2008. Výber zdravotného poistenia navyše medziročne poklesol aj za celý minulý rok a podľa Friedricha sa dá očakávať, že to tak bude aj tento rok.

„S hodnotením treba počkať až na dátumy za február a marec. Tá poskytnú presnejší obrázok o skutočnom vývoji,“ uviedol Friedrich. Problémom podľa neho je, že kvôli ekonomickej kríze nemožno očakávať navyšovanie miezd a prijímanie nových zamestnancov. A práve tieto kroky by mohli zvrátiť pokračujúci prepad vo výbere zdravotného poistenia.

Pokiaľ bude prebiehať doterajší trend poklesu výberu, potom Zväz zdravotných poisťovní udáva, že bude nutné pristúpiť k zvýšeniu poistného. V opačnom prípade nebudú mať zdravotné poisťovne dostatok dostatok zdrojov na financovanie zdravotnej starostlivosti. A táto hrozba je skutočne reálna. Ukazuje to na začiatok tohto roku,“ dodal pre Ľudové noviny Friedrich.

Ministerstvo o probléme vie
Aj ministerstvo zdravotníctva údajne o probléme vie. „Zdravotným poisťovniam v ekonomickej kríze budú rýchlo dochádzať peniaze a objem starostlivosti nudou môcť udržať len vďaka rezervám z predchádzajúcich rokov,“ uviedla pred časom ministerka zdravotníctva Dana Jurásková.

Peniaze tento rok vystačia
Ľudové noviny pripomínajú, že doteraz poisťovne majú ešte nejaké rezervy a tie by mali pokryť aspoň schodok v tomto roku. Ak sa situácia nezlepší, potom v tom nadchádzajúcom to údajne už bude tristné.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora