Poľsko a Česko chcú spoločne požiadať EÚ o peniaze na utečencov, oznámil Morawiecki

- Komerční sdělení -brilantní

Poľsko a Česko spoločne Bruselu navrhnú, aby Európska únia poskytla osobitnú finančnú podporu krajinám pri zvládaní prílivu utečencov z Ukrajiny.

Oznámil to poľský premiér Mateusz Morawiecki po dnešnom rokovaní s predsedom českej vlády Petrom Fialom vo Varšave. Do Poľska od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pricestovali tri milióny Ukrajincov, do Česka asi 300 000.

„Ukrajinci bojujú aj za našu zvrchovanosť a slobodu,“ zdôraznil Morawiecki a upozornil, že ukrajinskí utečenci v Poľsku pracujú v prospech krajiny, nejde teda len o jednostrannú pomoc zo strany Poľska.

Fiala uviedol, že obe krajiny sa doteraz dokázali s „neuveriteľnou utečeneckou vlnou“ z Ukrajiny vysporiadať, upozornil ale, že dlhodobo tento prílev nemožno zvládnuť bez solidárnej podpory ďalších krajín EÚ.

„Nemeníme stanovisko. Za migračnej krízy v roku 2015 sme boli proti kvótam a prerozdeľovaniu – a ani teraz nechceme prerozdeľovanie,“ povedal s pripomienkou vtedajšieho odmietnutia stredoeurópskych krajín EÚ pomôcť vtedy migráciou ťažko zasiahnutej Taliansku a Grécku prevzatím časti žiadateľov o azyl, často pôvodom z vojny zničené tiež z afrických krajín. „Ľudia (z Ukrajiny) neutekajú, aby si zlepšili situáciu, ale aby si zachránili životy,“ upozornil Fiala.

„Na väčšinu otázok sa pozeráme úplne zhodne,“ vyhlásil Fiala po rokovaní s poľským hostiteľom. Praha a Varšava podľa neho nepochybujú, že Európska únia a Severoatlantická aliancia majú postupovať proti Rusku čo najtvrdšie, ani o tom, že je potrebné čo najviac podporovať Ukrajinu, čeliacu agresii Ruska.

„Dohodli sme sa, že budeme veľmi intenzívne podporovať ďalšie sankcie proti Rusku, a budeme tlačiť, aby Ukrajina dostala kandidátske postavenie (v EÚ). Ukrajina potrebuje, aby sme jej dali najavo, že o nej stojíme, že patrí do európskej rodiny, že EÚ jej otvára dvere,“ zdôraznil český premiér.

„Česko sa rozhodne nechystá pristúpiť na platenie (za ruský plyn) v rubľoch,“ uistil Fiala. Nesúhlasí s postojom s Maďarska, ktoré sa rozhodlo pristúpiť na platenie v rubľoch, a chce sa pokúsiť maďarské stanovisko zmeniť v dialógu s Budapešťou. „Ak neukážeme Rusku jednotu a zhodný postoj, prerobíme na tom všetci,“ varoval.

„Zásadne nesúhlasíme s maďarským stanoviskom okolo vojny na Ukrajine. Očakávame odsúdenie vojnových zločinov,“ zdôraznil Morawiecki.

Česko je z 90 percent závislé od ruského plynu, pripustil Fiala. Praha sa chce závislosti na ruských fosílnych zdrojoch zbaviť, ak tomu môže výrazne pomôcť Poľsko, uviedol s tým, že znovu sa má otvoriť rokovania o vybudovaní plynovodu Stork 2 medzi oboma krajinami a Česko by sa tiež chcelo podieľať na poľských termináloch umožňujúcich dovoz skvapalneného zemného plynu .

Vznikne tiež pracovná skupina, ktorá by mala na starosti ďalší postup v situácii ruského rozhodnutia zastaviť ropu do rafinérií v Česku, ktoré vlastní poľská firma PKN Orlen.

Obaja premiéri tiež uviedli, že chcú v EÚ znovu otvoriť otázku obchodu s emisnými kvótami, ktorý ovplyvňuje ceny energií.

Fiala avizoval obnovenie tradície spoločných rokovaní vlád oboch krajín. To budúce by sa malo konať Prahe na prelome mája a júna.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora